Konkordato Nedir? Kimler Başvurabilir?

Konkordatoya kimler başvurabilir?

Konkordato, iflas önleyici yasal bir araçtır. İcra ve İflas Kanunu’muzun 285. maddesi hükmüne göre vadesi gelmiş borçlarını ödeyemeyen veya henüz vadesi gelmemiş borçlarını ödeyemeyeceğini düşünen borçlular iflastan kurtulma maksadıyla Ticaret Mahkemesine müracaat ederek KONKORDATO talep edebilir.

Döviz kurlarında dalgalanma veya ani yükseliş nedeniyle döviz cinsinden borçlarını ödeme güçlüğü yaşayan veya maliyetleri artan kişi ve kuruluşlar konkordato yoluyla borçlarının ötelenmesi, borç tutarında belirli oran veya rakam üzerinden indirim yapılması, vadelerinin uzatılması veya bölünmesi halinde borçlarını ödeyebileceğini düşünüyorsa konkordato talep edebilir.

Konkordato teklif eden borçlu, adi konkordato hükümlerine göre kendisine mühlet (süre) verilmesini veya borçtan tenzilat (indirim) yapılmasını aksi takdirde borcunu ödeyemeyeceğini ve hatta iflas edebileceğini deklare etmiş olur.

Özellikle iflasa tabi borçlular (Şirketler ve tacirler) herhangi bir borç nedeniyle kendilerine iflas talepli ödeme emri tebliğ edildiğinde, ödeme süresi içinde konkordato teklif edebileceğinin de yazdığını görecektir. Bu durumda olan borçlular yasal süresi içinde alacaklılarına konkordato teklif edebilir.

Bununla birlikte iflasa tabi olmayan gerçek kişilerin de mahkemeden konkordato talebinde bulunması mümkündür. Konkordato taleplerini inceleme görevi Ticaret Mahkemelerine aittir. Yetki ise borçlunun yasal adresinin bulunduğu yere göre belirlenir.