Araç Değer Kaybı Davaları

Araç Değer Kaybı Davaları ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Trafik kazası neticesi hasar gören aracınızın uğradığı zararın sigorta şirketinden veya karşı taraftan tahsili mümkün. Ancak aracınızın tamiri yapıldığı halde TRAMER kayıtlarında görünecek olan hasar kaydı nedeniyle oluşan “değer kaybı” zararına ilişkin olarak sigorta şirketleri veya karşı taraf kolay kolay ödeme yapmaya yanaşmıyor. Bu durumda hasarlı aracın ikinci el satış değerinde oluşan fark üzerinden hesaplanacak değer kaybının tahsili için dava açmak zorunlu hale geliyor.

Araç değer kaybı şartları

Araç değer kaybı talebinde bulunabilmenin şartları aşağıdaki gibidir:

  1. Kaza tarihi üzerinden iki yıl geçmemiş olmalıdır.
  2. Kazadan sonra araç el değiştirmiş olmamalıdır.
  3. Kaza tek taraflı ise kaza geçiren araç kasko sigortalı olmalı ve kasko sigortasında araç değer kaybına ilişkin kloz olmalı.
  4. Kaza iki veya daha çok taraflı ise değer kaybı talep edilecek olan aracın sürücüsü kusursuz veya daha az kusurlu olmalı veya aracınız kasko sigortalı olmalı ve kasko sigortasında araç değer kaybına ilişkin kloz olmalı.

Yukarıdaki şartlara sahip olan herkes “aracımda hasar nedeniyle oluşan değer kaybını istiyorum” diyerek yasal başvuruda bulunma hakkına sahiptir.

Araç değer kaybı hesaplama

Aracınızın kazadan önceki ikinci el değeri ile kazadan sonraki (hasar nedeniyle oluşan) ikinci el değeri arasındaki fark somut zararı gösterir.

Aracınızda meydana gelen değer kaybının net tutarı ise belli başlı kriterlere göre hesaplanacaktır. Ekspertiz hesabında dikkate alınan hususlar :

  • Aracın marka ve modeli
  • Toplam hasar bedeli
  • Varsa eski hasar kayıtları
  • Değişen veya tamir gören parçalar

Yukarıdaki kriterlere göre aracınızdaki değer kaybı konusunda uzman ekspertiz raporu ile belirlenecektir.

Araç Değer Kaybı Davaları ile İlgili Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

Araç değer kaybı kimden istenir?

Aracınızdaki değer kaybını karşı taraftan, Trafik (Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası) sigortasını yapan şirketten veya kendi kasko şirketinizden isteyebilirsiniz.

Araç değer kaybını kasko öder mi?

Eğer sigorta sözleşmesinde değer kaybının ödeneceğine ilişkin bir madde varsa kendi kasko şirketiniz ödeme yapmak zorundadır.

Araç değer kaybını kim öder?

Değer kaybı tazminatını genellikle sigorta şirketleri zarar gören tarafa ödeyerek koşulları varsa kusurlu araç sahibi veya sürücüsüne rücu etmektedir.

Araç değer kaybı şartları nelerdir?

Araç değer kaybı şartlarını yukarıda makalemizin başında bulabilirsiniz.